wtorek, 18 września 2012

Pokolenia

Gdy byliśmy dziećmi widzieliśmy ciekawy świat, nie rozumieliśmy tych wszystkich ograniczeń. Dorośli nie zawsze rozumieją swoje dzieci i swoich rodziców. Dziadkowie ubolewają nad tym, co się z tymi młodymi dzieje... A gdzie wyrozumiałość?
„Mielibyśmy doskonale wychowane dzieci, gdyby ich rodzice byli dobrze wychowani”.

Trzeba przyznać, że odważnie wypowiedział się Goethe. Z pokolenia na pokolenie przekazujemy, lekko tylko modyfikowany, model traktowania się nawzajem, który opiera się na wzajemnej nieufności. Każdy z rodziców mówi, że chciałby dla swego dziecka tego, co najlepsze, tego, czego on nie mógł mieć. I często na mówieniu się kończy. Bo tworzymy w swojej głowie obraz szczęśliwego dziecka, ale według własnych parametrów. A taki eksperyment z samego założenia skazany jest na niepowodzenie. Jesteśmy rodzicem dziecka i naszym zadaniem czy wręcz wyzwaniem, jest takie prowadzenie dziecka, aby uczyło się samodzielnie podejmować dobre dla siebie i innych decyzje. A przy tym bardzo ważne jest dawanie dziecku oparcia i uznanie jego prawdziwych uczuć oraz pomaganie mu w ich rozpoznawaniu. Uczucia są bardzo różne, mają różne zabarwienia emocjonalne i wszystkie służą rozwojowi. Nie można tłumić uczuć, nie można ich pomijać, lekceważyć czy zabraniać ich okazywania. Zabronione mogą tylko działania. Natomiast zdarza się, zbyt często, niestety, że uczucia dzieci są ignorowane przez dorosłych i uważane za nieważne: „nie przeszkadzaj mi teraz”, „nie ma powodu się martwić”, „no i po co te łzy”, „na to przyjdzie jeszcze czas”, „jak dorośniesz, to zrozumiesz”.
Tymczasem dziecko, nawet już dorastające, ma swój kształtujący się światopogląd i od rodziców oczekuje najpierw zrozumienia a zaraz potem wsparcia. Rodzice, z racji swej dorosłości, bycia rodzicem właśnie i dlatego, że tak robili ich rodzice, chcą wspierać swoje dzieci swoją radą, swoim zdaniem i za cholerę nie umieją zrozumieć swoich dzieci, choć bardzo próbują i się starają i nie mogą, bo to młode pokolenie takie krnąbrne... A to młode pokolenie, no cóż, uczy się od... starszej generacji, która nie słucha, tylko poucza, wymaga i krytykuje. Uważne słuchanie jest podstawowym narzędziem w rozmowie. Dobre rady oraz rozwiązywanie problemu za dziecko nie służą jego rozwojowi. Rolą dorosłego jest pomoc dziecku, aby samo odkryło, jak chce i może rozwiązać swój problem. Uważne słuchanie oznacza przyjazne towarzyszenie, zainteresowanie i wsparcie w trudnym procesie poznawania i doświadczania.
To, w jaki sposób komunikują się rodzice z dzieckiem jest odbiciem tego, jak je postrzegają. Umieć przekazać dziecku pozytywny, prawdziwy obraz jego osoby jest trudnym zadaniem. Warto jednak, by rodzic pochylił się nad tym zadaniem, gdyż w ten sposób może dziecku ofiarować najwspanialszego przyjaciela – siebie – a dziecko nie będzie musiało zmagać się z zdeaktualizowanymi pretensjami rozwścieczonego tetryka.
Jeśli dorosły z najbliższego kręgu, czyli rodzic, używa ciągle sformułowań „nie możesz”, „musisz”, „powinieneś”, „skąd ty to możesz wiedzieć”, „jesteś za młody, żeby mieć rację”, a na każdy protest ze strony dziecka reaguje przemówieniem z mnóstwem argumentów, z całym bogactwem słów obelżywych, to dziecko dowiaduje się na swój temat tego, że dorosły uważa, że ono samo nie potrafi się domyślić, co ma do zrobienia, że samo nie umie podjąć decyzji, że jego zdanie się nie liczy, a uczucia są nieważne i głupie. Słowa i zachowania rodziców wywierają stały wpływ na myślenie dziecka o sobie, jego wiarę w siebie i gotowość do polegania na sobie.
Gwarantem szczęścia w rodzinie obok miłości jest szacunek. Szacunek jest wartością budującą ład i harmonię między domownikami tylko wtedy, gdy jest relacją wzajemną, co znaczy, że dzieci tak będą szanowały swoich rodziców, jak rodzice szanują ich i siebie nawzajem. Żaden rodzic nie zazna prawdziwego szacunku ze strony swych dzieci, jeżeli nie nauczy się ich słuchać, rozmawiać z nimi, jeżeli nie wykaże zainteresowania i zrozumienia. Pouczający, pretensjonalny rodzic może liczyć co najwyżej na narastający bunt i ciągłe konflikty albo potulność podszytą lękiem o smutnych oczach.
Więzi rodzinne pogłębia wzajemna pomoc w rodzinie i troska o dobro poszczególnych jej członków. Rodzice, którzy wspierają się i pomagają sobie nawzajem, dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa i utwierdzają je w przekonaniu, że rodzina poradzi sobie z każdą sytuacją. A często jest tak , że rodzice swym zachowaniem zniechęcają do siebie dzieci. Zachowania rodziców często popychają dzieci do kłamstw, do poszukiwania tych, którzy ich zrozumieją. Jak takie poszukiwania się kończą to niekończąca się opowieść.
„Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia”. Zastanówmy się chwilę nad wypowiedzią Janusza Korczaka, wielkiego przyjaciela dzieci. Przecież dorosłość to kolejny etap w życiu, który zawsze poprzedza dzieciństwo i młodość – nie ma innej drogi... Dlaczego tak łatwo zapominamy o swoim dzieciństwie, o swojej młodości „chmurnej i durnej”? Dlaczego tak łatwo przychodzi nam ocenianie, pouczanie i krytykowanie? Czy tylko tyle pamiętamy? A może chcemy ustrzec nasze dzieci przed naszymi błędami? Tylko niby jak?! Nasze błędy popełniliśmy już sami, osobiście nawet. Nasze dzieci ich już nie popełnią. One popełnią własne błędy. Nie zabraniajmy im tego, nie pouczajmy, nie poniżajmy. Podajmy im dłoń, pomóżmy im zrozumieć, czego ten błąd ma ich nauczyć, podajmy bandaż, niech samo opatrzy swoje rany, powiedzmy, aby szło dalej, bo każdy błąd to klejnot, a my pomożemy im te klejnoty oszlifować i oprawić w koronie mądrości ich życia.
„Wydaje nam się, że dzieci są częścią nas samych, a one dorastając, wyprowadzają nas z błędu”. E.F. Halifax

wtorek, 11 września 2012

Ubranka dziecięce po praniu

Każdy niemowlak posiada niezliczoną ilość ubranek w rozmiarze mini. Ubranka te po upraniu i wysuszeniu często trudno jest rodzicom posortować i strategicznie rozłożyć w szafie. W końcu muszą być one potem łatwo dostępne, gdy przyjdzie konieczność przebrania maluszka.
Warto także zastanowić się nad rozwiązaniem dotyczącym suszenia i prasowania ubranek. Rodzice z większą ilością dzieci zmagają się dodatkowo z koniecznością sortowania ubranek według rozmiaru, bo dżinsy starszaka nie mogą przecież leżeć w szafie razem ze śpioszkami noworodka. Ubranka starszaka muszą być wyraźnie odseparowane od garderoby niemowlaka dla naszej wygody.
Zakup mechanicznej suszarki do ubrań to świetny pomysł dla rodziców mających mało czasu i nie lubiących spędzać długich godzin na prasowaniu. Urządzenie to bowiem suszy ubranka i dzięki specjalnemu programowi wyjmujemy ciuszki z maszyny już wyprasowane i gotowe do odwieszenia w szafie. Jest to tak zwany program "Do Szafy" i to dzięki niemu tkanina ciuszków jest rozprostowana, a ubranka gotowe natychmiast do użycia. Program suszenia trwa około 2 godzin, a więc ciuchy nie zalegają nam przez kilka dni na grzejnikach w mieszkaniu i na rozkładanych suszarkach pokojowych lub na balkonie. Zyskujemy dzięki temu miejsce w domu i zwiększa się estetyka wnętrza naszego domostwa. Goście nie natkną się już na widok body, skarpetek czy spodni rozłożonych po całym mieszkaniu w oczekiwaniu na ich wyschnięcie, co w miesiącach zimowych nie trwa jednak tak krótko.
Suszarka dodatkowo usuwa z ubrań wszelkie włosy, kłaczki, nitki, co ułatwia życie, gdy w domu mamy koty, psy lub inne futrzane stworzenia. Dzięki suszarce nie musimy mieć wielu kompletów ubrań na zmianę, bo czyste i gotowe do założenia ubranka odzyskujemy tego samego dnia, w którym były prane. Bezpośrednio po skończeniu cyklu suszenia, ubranka wyciągamy z suszarki i układamy prosto do szafy. Czas zyskany dzięki temu możemy poświęcić na odpoczynek dla siebie lub zabawę z dzieckiem.
Ubranka warto sortować kategoriami. Osobno układamy złożone body niemowlęce, osobno śpioszki, osobno skarpetki poskładane w pary, tak by w razie potrzeby nie przeszukiwać szafy, wywracając szuflady do góry dnem w poszukiwaniu zaginionego kaftanika, który być może leży pod spodniami. Jeśli mamy taką możliwość, spodnie i koszule warto wieszać na wieszakach rozprostowane, tak by były natychmiast gotowe do założenia.
Podczas układania ciuszków warto sprawdzić ich lewą stronę i zobaczyć, czy żadna metka nie wystaje zbyt mocno, czy nie ma ostrych kantów, które mogą dziecku przeszkadzać i powodować dyskomfort. Metki najlepiej jest wyciąć nożyczkami tuż przy miejscu ich wszycia przez producenta.
Za każdym razem, gdy pierzemy i suszymy odzież, warto sprawdzić, czy któryś z guzików nie poluzował się, jak również czy zamek zniósł proces czyszczenia i suszenia bez szwanku. Guziki, które wydają się nam poluzowane, należy wzmocnić i solidnie przyszyć, a ewentualnie uszkodzony zamek oddać do naprawy lub wymiany. Bezpieczeństwo dziecka jest bowiem najważniejsze.
Ubranka, z których nasza pociecha wyrosła, możemy sprzedać i zwolnić miejsce na nową odzież w szafie dziecka. Ciuszki zalegające nam w szafie możemy także oddać dla osób potrzebujących.

poniedziałek, 10 września 2012

Skarpetki niemowlęce

Skarpetki niemowlęce to element garderoby dziecka, któremu poświęcamy zdecydowanie najmniej uwagi. Kupujemy je zwykle gdzieś w biegu, po drodze, przypadkiem - kierując się raczej przymusem kupienia, bo maluch na przykład wyrósł z poprzednich par, lub kierując się ich wyglądem.
Znacznie więcej czasu poświęcamy przy dobieraniu body, spodni, butów czy kurtki dla naszego szkraba. Tymczasem skarpetki to bardzo istotny element szafy dziecka, gdyż bezpośrednio stykają się ze skórą naszej pociechy i zapewniają ciepło stopom.
Mało kto zada sobie trud spojrzenia na metkę skarpetek i sprawdzenia, jaki skład surowcowy posiada dana para. Warto wiedzieć, że najlepsze skarpetki to te o wysokiej zawartości bawełny, najlepiej 80%. Reszta składników tkaniny to zwykle poliamid i elastan, gwarantujące skarpetce elastyczność, rozciągliwość.
W sprzedaży znajdziemy skarpetki zwykłe cienkie, jak i grube frotte, idealne na chłodnie jesienne i zimowe dni. Niektóre ze skarpetek wyposażone są przez producenta przez tak zwany system ABS, który zapobiega poślizgnięciu się maluszka podczas chodzenia. To dodatkowe zabezpieczenie oznacza umieszczenie przez producenta kilka gumowanych stopek/kropek/ciapek na spodniej części skarpetki stykającej się bezpośrednio z podłożem. W takich skarpetkach dziecko może bezpiecznie uczyć się raczkować i stawiać pierwsze kroki.
Cieńsze skarpetki możemy założyć na przykład na półśpioszki niemowlęce, tak by przytrzymać ubranko w jednym miejscu, a jednocześnie ocieplić stopy szkraba. Podobnie możemy postąpić z grubszymi frotowymi skarpetkami. Zimą dobrym pomysłem jest założenie skarpetek na rajstopki, co zapewni dziecku komfort termiczny.
Dobre skarpetki dziecięce o ciekawym wzorku to też ciekawy pomysł na dodatek do prezentu czy wyprawki dla noworodka. Oprócz wielkiego pluszowego misia oraz zestawu ubranek dla dzieci, warto do takiego podarunku dołożyć kolorystycznie pasujące skarpetki. Rodzice docenią taki dodatek, bo zaopatrzeni w zapas skarpetek nie będą musieli stale dbać o upranie już zużytych. Zabrudzone skarpetki spokojnie poczekają na swoją kolej wraz z kolejnym praniem.
Warto poświęcić więcej uwagi skarpetom dziecięcym, bo to właśnie one zapewniają ciepło i wygodę stopom naszego małego skarba.

Jak body niemowlęce zdetronizowało kaftanik niemowlęcy

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami i za siedmioma lasami, w Krainie Ubranek Dziecięcych jednogłośnie panował Kaftanik Niemowlęcy. Był on chętnie zakładany niemowlakom przez rodziców i szeroko chwalony jako wygodne i praktyczne ubranko w szafie maluszka.
Długie lata Kaftanik święcił triumfy wśród Mam i ich pociech, wypełniał półki szaf dziecięcych i był chętnie szyty przez producentów w różnych wersjach.
Mamy chwaliły kaftanik za to, że łatwo go założyć niemowlęciu i do wszystkiego pasuje. Coś jednak nie dawało troskliwym Mamom spokoju. Były to odkryte plecki ich skarbów, z których to wyśmienicie dotąd rządzący kaftanik zsuwał się podczas snu dziecka, podczas spaceru czy przy zmianie pieluszki. Konieczne było ciągłe poprawianie ciuszka lub zakładanie rajstopek czy spodenek tak wysoko,by trzymały one kaftanik w jednym stałym miejscu.
 W Krainie Ubranek Dziecięcych zaczęło wrzeć, a w powietrzu czuć było powiew rewolucji ubraniowej. Nadchodziła era zupełnie nowego ubranka, które nie miałoby wad prezentowanych przez Miłościwie Panujący Kaftanik Niemowlęcy. Rozpoczęły się poszukiwania godnego następcy Kaftanika.
 Body dla niemowląt i dzieci powstało w oparciu o miłość Mamy do Dziecka, bowiem na tak wspaniały i praktyczny pomysł mogła wpaść tylko troskliwa i kochająca Mama. Pretendent do tronu w Krainie Ubranek Dziecięcych miał całkiem nowy krój i inny sposób zapinania. Przejmujące tron Body Dziecięce dokładnie zakrywało plecy dziecka i posiadało wygodne zapięcie na zatrzaski w kroku oraz na ramieniu. Dzięki temu ubranko było dziecku łatwo założyć, jak również można było szybko zmienić ciuszek w razie zabrudzenia.
 Nowego władcę szafy dziecięcej poparły wszystkie Mamy, jednogłośnie strącając Kaftanik z tronu. Dzięki dobremu usposobieniu Body Dziecięcego, Kaftanik Niemowlęcy pozostał u boku władcy jako asystent sprawdzający świetnie się u noworodków i najmłodszych dzieci w początkowych rozmiarach ubranek.
 Od tamtego czasu niepodzielnie Krainą Ubranek Dziecięcych panuje praktyczne i wygodne Body Dziecięce.

niedziela, 9 września 2012

Kompletowanie wyprawki niemowlęcej

Poród zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim spotkanie z długo wyczekiwanym maleństwem. Po przeczytaniu wielu wskazówek dotyczących wyprawki niemowlęcej każda przyszła mama ma mętlik w głowie. Wszystkie rzeczy wydają się niezbędne, a zawartość portfela nie chce współgrać z potrzebami. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
Warto na pewno zainteresować się używanymi ubrankami dziecięcymi. Używane ciuszki niemowlęce, wózek dziecięcy, krzesełko do karmienia, czy łóżeczko dziecięce nie tracą na funkcjonalności w żaden sposób, a przez to, że miały już jednego właściciela są znacznie tańsze.
Normalnie użytkowany wózek posłuży nie tylko jednemu dziecku. Wózek głęboki to pojazd potrzebny co najwyżej na rok czasu, a potem zwykle zmieniany jest na lżejszą spacerówkę. Mama sprzedająca wózek, z którego wyrosło jej dziecko, zyskuje pieniądze na nowe zakupy, a nasz maluszek staje się właścicielem fajnego i wygodnego wózka, na który rodzice nie wydali fortuny.
Niemowlak prędko wyrasta z ubranek zmieniając rozmiar czasem nawet co miesiąc, tak więc ciuszki w jednym rozmiarze starczają na krótko. Szybko pojawia się zapotrzebowanie na kolejne rozmiary czy zmianę garderoby z powodu chociażby zmiany pór roku.
Może warto zasięgnąć języka w tym temacie wśród rodziny? Może ciuszki po córeczce kuzynki będą dobre akurat na naszego malucha? Może koleżanka lub kolega z nieco starszym dzieckiem zechce się podzielić ubrankami czy odsprzedać niepotrzebny już wózek?
Dobrym źródłem rzeczy używanych w atrakcyjnych cenach są również portale aukcyjne. Czasami zupełnie okazyjnie można trafić na prawie nowe ciuszki dla dzieci, zabawki, niezniszczony kojec czy mało używane łóżeczko turystyczne. Do ceny wylicytowanego przedmiotu należy jednak doliczyć cenę przesyłki. Warto dokładnie zapoznać się z opiniami o sprzedawcy, od którego zamierzamy kupić produkty dla naszego dziecka. Stan przedmiotów możemy ocenić na zdjęciach lub zadać sprzedawcy dodatkowe pytania drogą mailową.
Bardzo popularnym źródłem odzieży dziecięcej i akcesoriów niemowlęcych są sklepy internetowe dla dzieci. W sklepach internetowych ubranka są często dużo tańsze niż w sklepach stacjonarnych. Ponadto, możemy również trafić na różne ciekawe promocje cenowe lub też upolować darmową wysyłkę zakupów. Wszystkie ubranka i akcesoria niemowlęce możemy obejrzeć na dokładnych zdjęciach, lub poprosić o dodatkowe informacje w sklepie. Ubranka trafiają do nas za pośrednictwem poczty lub kuriera zwykle już kolejnego dnia. Jest to szybki i korzystny dla rodziców sposób kompletowania wyprawki dla noworodka.
Innymi ciekawymi miejscami do odwiedzania podczas naszej podróży, której celem jest znalezienie tanich ubranek dziecięcych są fora internetowe. Fora takie oferują specjalne działy takie jak Kupię, Sprzedam, Oddam. Wystarczy poszperać by znaleźć to, czego Twoje dziecko akurat potrzebuje.

Zwykle dziadkowie chętnie kupują wnukom prezenty ubraniowe jeszcze przed narodzinami. Po narodzinach dziecka odwiedzający noworodka przyjaciele lub rodzina przynoszą prezenty właśnie w postaci ubranek czy pieluszek.

Naszymi sprzymierzeńcami w kompletowaniu wyprawki niemowlęcej są promocje w hipermarketach. Trzeba tylko śledzić ogłoszenia w gazetce sklepowej dostępnej w sieci lub osobiście polować by zdobyć znacznie tańsze pieluszki, kosmetyki dla niemowląt czy ubranka.
Istnieje wiele sposobów na wyposażenie szafy dziecka w potrzebne ubranka i akcesoria. Można wykorzystać czas dziewięciu cudownych miesięcy oczekiwania na maluszka i tanio zakupić niezbędne pozycje z listy wyprawki niemowlęcej, nie rujnując przy tym rodzinnego budżetu.